Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31 °C
Açık

Mühendisler İçin Kamu İhalelerine Katılma Şartları Nelerdir?

02.02.2021
2.544
A+
A-
Mühendisler İçin Kamu İhalelerine Katılma Şartları Nelerdir?
REKLAM ALANI

Mühendis ve Mimar diplomasına sahip kişilerin Kamu İhalelerine Katılma Şartları 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nda belirtilmiştir. İş bitirme belgesine sahip olmayan mühendis ve mimarlar diploma süresine göre ihalelere teklif verebilmektedir. Ancak tüzel kişi olarak ihaleye girmek isteyen Mimar ve Mühendisler İçin Kamu İhalelerine Katılma Şartları farklıdır.

Kamu İhale Mevzuatı’nın 62. maddesinin birinci fıkrasının (h) bendine göre;

İş deneyimi bulunmayan mühendis veya mimarların, aldıkları lisans eğitimine uygun yapım işi ihalelerine başvurularında, toplam süresi 15 yılı geçmemek kaydıyla mezuniyetlerinden sonra geçen her yıl, 449.259,0 TL olarak hesaplanmak üzere 10 uncu madde kapsamındaki benzer iş deneyimi olarak dikkate alınır. Bu süre iş deneyimi bulunan mimar ve mühendisler için uygulanmaz. Bu bent kapsamında elde edilen deneyim mühendis ve mimarın beş yıldır en az % 51 hissesine sahip olduğu tüzel kişiler tarafından da kullanılabilir.

Yani iş deneyim belgesi olmayan bir mühendis veya mimar mezun olduğu senesinde en fazla 449.259 TL‘lik ihalelere teklif verebilmektedir. İkinci yıl ise en fazla 449.259 x 2 = 898.518,0 TL‘lik ihalelere teklif verebilmektedir. 10 yıllık mühendis/mimar ise en fazla 4.492.590 TL‘lik ihalelere teklif verebilmektedir.

Mezuniyetinden 15 yıl veya daha fazla geçmiş olan mühendis ve mimarlar ihale teklifi verirken, iş deneyimi olarak 15 yıl sabit alınarak alınarak hesap edilir. Yani diploması 15 yıllık veya daha uzun olan mühendis/mimarlar en fazla 358.997 x 15 = 6.738.885 TL‘lik ihalelere teklif verebilmektedir.

Bu rakamlar iş deneyim belgesi olan mühendis/mimarlar için geçerli değildir. İş deneyim belgesi olan mühendis ve mimarlar, belgede belirtilen ihale bedeline göre ihalelere teklif vermektedir.

Tüzel kişilik olarak ihalelere girmek isteyen mühendis ve mimarlar, ihaleye gireceği tüzel kişiliğin %51 hissesini en az 5 yıldır elinde bulundurmuş olması gerekmektedir.

4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen yukarıdaki tutar her sene Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE)’ne göre güncellenmektedir. Kamu İhale Kurumu tarafından Ocak ayında Parasal Değerler Tebliği‘nde yayınlanmaktadır.

Yazımızda belirtilen yıllık Diploma Değeri olan 449.259,0 TL , Kamu İhale Kurumu tarafından 26.01.2021/1 sayılı Parasal Değerler Tebliğ’inde belirtilmiştir. Belirtilen Tebliği okumak için buraya tıklayın. 26 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de Tebliğ yayınlanmıştır. Buradan inceleyebilirsiniz.

The Şantiye ailesine katılmak istiyorsanız bir tık ötenizdeyiz. TheSantiye.com sitemizde yazar olmak için buraya tıklayıp formu doldurun. Size geri dönüş yapalım.

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.